Seen-Lauf im Tannheimer Tal
Sat, May 30, 2026
6675 Tannheim
6675 Tannheim
Wettbewerbe
- 7k Nordic walk
- 10k
- 12.5k Trailrun
- 23k
- 25k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7 K |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 118 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Tannheim
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tannheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tannheim
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Tannheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 118 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Tannheim
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tannheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tannheim
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Tannheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12.5 K |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Tannheim
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tannheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tannheim
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Tannheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 23 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 155 meters |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Tannheim
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tannheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tannheim
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Tannheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 25 K |
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Tannheim
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Tannheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tannheim
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Tannheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
211/992472/2026-02-27 16:39:02