Halloweenlauf Stadtlauf TSV Buchen
October 2026
74722 Buchen
74722 Buchen
Wettbewerbe
- 3.3k Walk
- 5.5k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, October 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:10 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 3.3 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktstraße, 74722 Buchen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, October 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:02 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktstraße, 74722 Buchen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, October 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktstraße, 74722 Buchen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
16998/985359/2025-11-22 17:45:10