Krebeck Volkslauf um den Mittelpunkt Deutschlands
August 2026
37434 Krebeck
37434 Krebeck
Wettbewerbe
- 2.8k
- 5.7k Walk/Nordic walk
- 5.7k
- 10.4k Walk/Nordic walk
- 10.4k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.8 K |
| Participants: | students |
| Age: | 11 to 14 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 1-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 12 meters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 11 and 14 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
ALH-Bürgerhaus, 37434 Krebeck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5.7 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | 10 to 85 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 1-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 104 meters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 10 and 85 on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 104m and descents with a total elevation loss of 104m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
ALH-Bürgerhaus, 37434 Krebeck
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Children's age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Children's age groups:
| M/F 10: | year of birth 2016 |
Adult age groups:
| M/F 80: | year of birth 1942-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.7 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 15 to 85 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 1-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 104 meters |
| Time limit: | 1:00 hours |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 15 and 85 on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 104m and descents with a total elevation loss of 104m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
ALH-Bürgerhaus, 37434 Krebeck
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F 15: | year of birth 2011 |
Adult age groups:
| M/F 80: | year of birth 1942-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 10.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 12 to 80 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 1-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 168 meters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 12 and 80 on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 168m and descents with a total elevation loss of 168m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
ALH-Bürgerhaus, 37434 Krebeck
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F 12: | year of birth 2014 |
Adult age groups:
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 18 to 75 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 1-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 168 meters |
| Time limit: | 2:00 hours |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 18 and 75 on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 168m and descents with a total elevation loss of 168m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
ALH-Bürgerhaus, 37434 Krebeck
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F 18: | year of birth 2008 |
Adult age groups:
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
DJK Krebeck, Berthold Otto
Am Westerberg 24
37434 Krebeck
Germany
Tel.: 049550791356
Email: Mittelpunktlauf-krebeck@t-online.de
Links: Official race info |
Website
Am Westerberg 24
37434 Krebeck
Germany
Tel.: 049550791356
Email: Mittelpunktlauf-krebeck@t-online.de
Links: Official race info |
Website
6191/975251/2025-09-04 17:11:03