Kräherwald parkrun Stuttgart
70193 Stuttgart
- 5k Run/Walk/Nordic walk
- 5k Run/Walk/Nordic walk
- 5k Run/Walk/Nordic walk
- 5k Run/Walk/Nordic walk
- 5k Run/Walk/Nordic walk
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Kräherwald 190A, Stuttgart (gleich nach der Einfahrt links in den Kräherwald), 70193 Stuttgart
Nearby accommodations
Contact
17320/975018/2025-09-04 00:11:05