Salzburger Firmen Triathlon
5020 Salzburg
- Relay duathlon (13,5 km)
- Duathlon (13,5 km)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (11,36 km)
Race Overview
| Date: | Friday, May 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | duathlon |
| Event-Type: | race |
| Running: | 2.3 K |
| Cycling: | 7.8 K |
| Running: | 3.4 K |
Video
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
What:
Showers, women for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Race Overview
| Date: | Friday, May 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | duathlon |
| Event-Type: | race |
| Running: | 2.3 K |
| Cycling: | 7.8 K |
| Running: | 3.4 K |
Video
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
What:
Showers, women for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Race Overview
| Date: | Friday, May 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:10 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.16 M |
| Cycling: | 7.8 M |
| Running: | 3.4 M |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 15 |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 8 / 3.6 km |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 600 starters |
Video
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
What:
Showers, women for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Race Overview
| Date: | Friday, May 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:10 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.16 K |
| Cycling: | 7.8 K |
| Running: | 3.4 K |
Video
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where are the showers?
What:
Showers, men for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
What:
Showers, women for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Nearby accommodations
Contact
Julius Raab Platz 1
5020 Salzburg
Austria
Tel.: +43 (0) 664 / 8474 207
Email: event@g-sport.at
Link:
Website
14659/1001378/2026-05-06 15:31:04