Triathlon Wantzenau
June 2026
67720 Hœrdt
67720 Hœrdt
Wettbewerbe
- Triathlon (3,5 km)
- Triathlon (6,7 km)
- Triathlon (25,75 km)
- Triathlon (Sprint distance)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.1 K |
| Cycling: | 3 K |
| Running: | 0.4 K |
| Participants: | youth |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
107 Rue de la Wantzenau, 67720 Hœrdt
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 5 K |
| Running: | 1.2 K |
| Participants: | youth |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
107 Rue de la Wantzenau, 67720 Hœrdt
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.75 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
107 Rue de la Wantzenau, 67720 Hœrdt
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 40 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
107 Rue de la Wantzenau, 67720 Hœrdt
Nearby accommodations
Contact
13972/967949/2025-07-04 00:13:13