Altländer Butterkuchenlauf
Sun, October 11, 2026
21635 Jork
21635 Jork
Wettbewerbe
- 6.5k
- 6.5k relay
- 6.5k Walk
- 12k relay
- 12k
- 18k
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 5 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, 21635 Jork
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:10 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.5 K |
| Relay: | 4-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 5 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, 21635 Jork
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:25 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 5 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, 21635 Jork
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12 K |
| Relay: | 4-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 10 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, 21635 Jork
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 10 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, 21635 Jork
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, October 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:50 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 18 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 10 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Festplatz, 21635 Jork
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5508/998186/2026-04-21 14:59:03