17. Crosslauf und Nordic Walking in Birkenwerder
Sun, September 27, 2026
16547 Birkenwerder
16547 Birkenwerder
Wettbewerbe
- 0.4k
- 0.8k
- 1.5k
- 2.8k
- 5.7k Nordic walk
- 5.7k
- 8.6k
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.4 K |
| Participants: | children |
| Age: | 3 to 5 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 50 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 3 and 5 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Summter Straße, 16547 Birkenwerder
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Children's age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Children's age groups:
| M/F 3: | year of birth 2023 |
| M/F 4: | year of birth 2022 |
| M/F 5: | year of birth 2021 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.8 K |
| Participants: | children |
| Age: | 6 to 7 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 60 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 6 and 7 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Summter Straße, 16547 Birkenwerder
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Children's age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Children's age groups:
| M/F U8: | year of birth 2019-2020 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:20 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.5 K |
| Participants: | students |
| Age: | 8 to 11 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 120 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 8 and 11 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Summter Straße, 16547 Birkenwerder
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Children's age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Children's age groups:
| M/F U10: | year of birth 2017-2018 |
| M/F U12: | year of birth 2015-2016 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:55 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.8 K |
| Participants: | youth |
| Age: | 12 to 19 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 60 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 12 and 19 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Summter Straße, 16547 Birkenwerder
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F U14: | year of birth 2013-2014 |
| M/F U16: | year of birth 2011-2012 |
| M/F U18: | year of birth 2009-2010 |
| M/F 16-19: | year of birth 2007-2010 |
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5.7 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | 8 to 99 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 50 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 8 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat 1.77 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Summter Straße, 16547 Birkenwerder
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Children's age groups:
Youth age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Children's age groups:
| M/F U10: | year of birth 2017-2018 |
| M/F U12: | year of birth 2015-2016 |
Youth age groups:
| M/F U14: | year of birth 2013-2014 |
| M/F U16: | year of birth 2011-2012 |
| M/F U18: | year of birth 2009-2010 |
| M/F 16-19: | year of birth 2007-2010 |
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1947-1956 |
| M/F 80: | year of birth 1937-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.7 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 20 to 99 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 100 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 20 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat 1.77 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Summter Straße, 16547 Birkenwerder
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1947-1956 |
| M/F 80: | year of birth 1937-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:20 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8.6 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 20 to 59 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 100 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 20 and 59 on race day.
Course
This race is on a flat 1.77 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Summter Straße, 16547 Birkenwerder
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
SV „Grün-Weiß“ Birkenwerder e.V.
Summter Straße 26
16547 Birkenwerder
Germany
Email: info@gruen-weiss-birkenwerder.de
Links: Official race info |
Website
Summter Straße 26
16547 Birkenwerder
Germany
Email: info@gruen-weiss-birkenwerder.de
Links: Official race info |
Website
9316/983658/2025-11-02 12:03:09