Franken Bike Marathon
Sun, June 21, 2026
96215 ichtenfels-Trieb
96215 ichtenfels-Trieb
Wettbewerbe
- 20k Mountain biking
- 50k Mountain biking
- 90k Mountain biking
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 20 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 400 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Karolinenstraße 27, Sportgelände, 96215 ichtenfels-Trieb
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 50 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1400 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Karolinenstraße 27, Sportgelände, 96215 ichtenfels-Trieb
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 90 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2400 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Karolinenstraße 27, Sportgelände, 96215 ichtenfels-Trieb
Nearby accommodations
Contact
16616/992492/2026-02-27 16:49:04