GaPa Trail
82467 Garmisch-Partenkirchen
- 10k
- 10k Hiking
- 10k Walk/Nordic walk
- 20k
- 20k Hiking
- 20k Walk/Nordic walk
- 26k
- 26k Hiking
- 26k Walk/Nordic walk
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 350 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 20 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1050 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 20 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 20 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1100 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 26 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 24, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 26 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Olympia Skisprungstadion, 82467 Garmisch-Partenkirchen
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
27760/1001735/2026-05-07 12:21:05