12th Hambach Night Run
July 2026
97456 Hambach
97456 Hambach
Wettbewerbe
- 3k
- 8k Run & Walk
- 15.6k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Dorfplatz / Pfarrheim
When:
Sat, 07.07, 18 17:00 - 00:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorfplatz / Pfarrheim
When:
Sat, 07.07, 18 17:00 - 00:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 PM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 8 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Dorfplatz / Pfarrheim
When:
Sat, 07.07, 18 17:00 - 00:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorfplatz / Pfarrheim
When:
Sat, 07.07, 18 17:00 - 00:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Dorfplatz / Pfarrheim
When:
Sat, 07.07, 18 17:00 - 00:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorfplatz / Pfarrheim
When:
Sat, 07.07, 18 17:00 - 00:00
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
4124/970119/2025-07-17 22:11:02