Kieler Hochbrückenlauf
March 2027
24106 Kiel
24106 Kiel
Wettbewerbe
- 9.5k
- 15.7k
- 29.1k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 28, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 9.5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 28, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 28, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 29.1 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kiel, Charles-Roß-Ring, Ernst-Barlach-Gymnasium
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
3597/997079/2026-04-10 10:21:03