Ockstädter Cross-Triathlon
Sat, June 20, 2026
61169 Friedberg-Ockstadt
61169 Friedberg-Ockstadt
Wettbewerbe
- Cross triathlon (19,7 km)
- Cross triathlon (relay, 19,7 km)
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 14.4 K |
| Running: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
fingstbrunnenstraße 3, 61169 Friedberg-Ockstadt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 14.4 K |
| Running: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
fingstbrunnenstraße 3, 61169 Friedberg-Ockstadt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
14052/996941/2026-04-09 21:27:04