Schweiger-Forstlauf der LG Sempt mit Obb. Ms 10km
October 2026
85646 Anzing
85646 Anzing
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk/Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 9 to 99 |
| Course profile: | flat course |
Video
Age restrictions
Participants must be between the ages of 9 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportstadion, Am Sportzentrum 16, 85646 Anzing
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 9 to 99 |
| Course profile: | flat course |
Video
Age restrictions
Participants must be between the ages of 9 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportstadion, Am Sportzentrum 16, 85646 Anzing
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 10 to 99 |
| Course profile: | flat course |
Video
Age restrictions
Participants must be between the ages of 10 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportstadion, Am Sportzentrum 16, 85646 Anzing
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
2034/981827/2025-10-24 19:11:15