Tölzer Isarlauf
September 2026
83703 Bad Tölz
83703 Bad Tölz
Wettbewerbe
- 10k
- 13.1M
- 30k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:35 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Isarufer, Marktstraße, Bad Tölz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Isarufer, Marktstraße, Bad Tölz
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Isarufer, Marktstraße, Bad Tölz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Isarufer, Marktstraße, Bad Tölz
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 30 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Isarufer, Marktstraße, Bad Tölz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Isarufer, Marktstraße, Bad Tölz
Nearby accommodations
Contact
986/979831/2025-10-03 10:41:02