LG Alsternord Herbstwaldlauf
November 2026
22844 Norderstedt
22844 Norderstedt
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | older than 10 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 10 or older on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Pilzhagen (Rantzauer Forst, Thingplatz), 22844 Norderstedt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Pilzhagen (Rantzauer Forst, Thingplatz), 22844 Norderstedt
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | older than 10 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 10 or older on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Pilzhagen (Rantzauer Forst, Thingplatz), 22844 Norderstedt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Pilzhagen (Rantzauer Forst, Thingplatz), 22844 Norderstedt
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Pilzhagen (Rantzauer Forst, Thingplatz), 22844 Norderstedt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Pilzhagen (Rantzauer Forst, Thingplatz), 22844 Norderstedt
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
3524/984875/2025-11-22 17:37:18