Jungfrau-Marathon
September 4 - September 5, 2026
3800 Interlaken
3800 Interlaken
Wettbewerbe
- 4.2k
- 4.2k Walk/Nordic walk (teams)
- 4.4k
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Friday, September 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.21 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | 8 to 99 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 25-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 42 Min hours |
| Maximum number of entries: | 800 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 8 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat 0.89 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zelt auf der Höhematte im Zentrum von Interlaken
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, September 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.2195 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | 8 to 99 |
| Teams: | 25-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | flat course |
| Time limit: | 42 Min hours |
| Maximum number of entries: | 800 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 8 and 99 on race day.
Course
This race is on a flat 0.89 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zelt auf der Höhematte im Zentrum von Interlaken
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, September 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:10 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 10 to 127 |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 755 meters |
| Time limit: | 75 Min. hours |
| Maximum number of entries: | 250 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 10 and 127 on race day.
Course
The start and finish lines for this mountain run are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 755m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zelt auf der Höhematte im Zentrum von Interlaken
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | 18 to 99 |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1953 meters |
| Time limit: | 7 Std. hours |
| Maximum number of entries: | 4.000 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 18 and 99 on race day.
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 5:00, 5:30 and 6:00.
You will recognize pacers by conspicuous CRAFT T-shirts.
You will recognize pacers by conspicuous CRAFT T-shirts.
Course
The start and finish lines for this mountain run are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1953m and descents with a total elevation loss of 1953m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zelt auf der Höhematte im Zentrum von Interlaken
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1956 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Strandbadstrasse 44
3800 Interlaken
Switzerland
Tel.: 0041 33 827 62 90
Email: info@jungfrau-marathon.ch
Links: Official race info |
Website
3800 Interlaken
Switzerland
Tel.: 0041 33 827 62 90
Email: info@jungfrau-marathon.ch
Links: Official race info |
Website
284/983691/2025-11-02 12:07:02