Laufsporttag Winterthur
March 2027
8405 Winterthur - Seen
8405 Winterthur - Seen
Wettbewerbe
- 6.5k
- 6.5k Walk/Nordic walk
- 11.4k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.45 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 116 meters |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 116m and descents with a total elevation loss of 116m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sempacher Weg 4, Winterthur
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sempacher Weg 4, Winterthur
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:32 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 6.45 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sempacher Weg 4, Winterthur
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sempacher Weg 4, Winterthur
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 11.4 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 20 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 185 meters |
Age restrictions
Participants must be 20 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 185m and descents with a total elevation loss of 185m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sempacher Weg 4, Winterthur
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sempacher Weg 4, Winterthur
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5876/994041/2026-03-19 12:41:02