Salmsacher Grenzlauf
February 2027
8599 Salmsach
8599 Salmsach
Wettbewerbe
- 3.2k
- 8k Nordic walk
- 11.2k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Bergli, Schulstrasse 23, 8599 Salmsach TG, Schweiz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Bergli, Schulstrasse 23, 8599 Salmsach TG, Schweiz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:50 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Bergli, Schulstrasse 23, 8599 Salmsach TG, Schweiz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Bergli, Schulstrasse 23, 8599 Salmsach TG, Schweiz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 11.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulhaus Bergli, Schulstrasse 23, 8599 Salmsach TG, Schweiz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulhaus Bergli, Schulstrasse 23, 8599 Salmsach TG, Schweiz
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
| M/F 70: | year of birth 1948-1957 |
| M/F 80: | year of birth 1947 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Simon Isler
Langäcker 3
8599 Salmsach
Switzerland
Email: salmsacher.grenzlauf@gmail.com
Links: Official race info |
Website
Langäcker 3
8599 Salmsach
Switzerland
Email: salmsacher.grenzlauf@gmail.com
Links: Official race info |
Website
5827/992406/2026-02-27 14:21:02