23. Stockhorn Halbmarathon
3762 Erlenbach im Simmental
- 9.6k
- 13.1M (relay)
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 9.6 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
3765 Oberwil im Simmental, Bahnhofplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stockhorn, 3762 Erlenbach im Simmental
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Schulareal Sekundarschule, 3762 Erlenbach im Simmental
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Turnhalle, 3765 Oberwil im Simmental
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Relay: | 2-person relay |
| Relay handoff point: | 11.55 / 9.55 km |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1724 meters |
| Time limit: | 4:00 hours |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
3765 Oberwil im Simmental, Bahnhofplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stockhorn, 3762 Erlenbach im Simmental
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Schulareal Sekundarschule, 3762 Erlenbach im Simmental
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Turnhalle, 3765 Oberwil im Simmental
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1724 meters |
| Time limit: | 4:00 hours |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
3765 Oberwil im Simmental, Bahnhofplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stockhorn, 3762 Erlenbach im Simmental
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Schulareal Sekundarschule, 3762 Erlenbach im Simmental
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Turnhalle, 3765 Oberwil im Simmental
children/youth
Nearby accommodations
Contact
Kirchweg 316e
3762 Erlenbach im Simmental
Switzerland
Tel.: 0041 (0)33 681 04 74
Email: info@stockhorn-halbmarathon.ch
Link:
Website
1039/986840/2025-11-30 15:59:02