Gold Coast Marathon
4215 Southport
- 5k Handcycling
- 5k
- 10k
- 10k Handcycling
- 13.1M
- 26.2M
- 26.2M (Handcycling )
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | handcycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
It is Australia’s fastest and flattest marathon course with traditionally great running conditions and amazing scenery. The internationally accredited course is closed to traffic. Temperatures can range from 10 degrees Celsius (6am) to 23 degrees Celsius (12pm).
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
It is Australia’s fastest and flattest marathon course with traditionally great running conditions and amazing scenery. The internationally accredited course is closed to traffic. Temperatures can range from 10 degrees Celsius (6am) to 23 degrees Celsius (12pm).
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:25 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
It is Australia’s fastest and flattest marathon course with traditionally great running conditions and amazing scenery. The internationally accredited course is closed to traffic. Temperatures can range from 10 degrees Celsius (6am) to 23 degrees Celsius (12pm).
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | handcycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
It is Australia’s fastest and flattest marathon course with traditionally great running conditions and amazing scenery. The internationally accredited course is closed to traffic. Temperatures can range from 10 degrees Celsius (6am) to 23 degrees Celsius (12pm).
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
It is Australia’s fastest and flattest marathon course with traditionally great running conditions and amazing scenery. The internationally accredited course is closed to traffic. Temperatures can range from 10 degrees Celsius (6am) to 23 degrees Celsius (12pm).
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
It is Australia’s fastest and flattest marathon course with traditionally great running conditions and amazing scenery. The internationally accredited course is closed to traffic. Temperatures can range from 10 degrees Celsius (6am) to 23 degrees Celsius (12pm).
Course
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Race Overview
| Date: | Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:05 AM |
| Sport: | handcycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
It is Australia’s fastest and flattest marathon course with traditionally great running conditions and amazing scenery. The internationally accredited course is closed to traffic. Temperatures can range from 10 degrees Celsius (6am) to 23 degrees Celsius (12pm).
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
1111/988666/2025-12-19 20:21:02