Veitscher Grenzstaffellauf | Hohe Veitsch Trailrun
Sat, June 27, 2026
8663 Dorf Veitsch
8663 Dorf Veitsch
Wettbewerbe
- 3.8k
- 7.7k
- 16.6k
- 20.3k
- 54k
- 54k relay
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3.75 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 918 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 918m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.74 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 453 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 453m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 16.59 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1116 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1116m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 20.32 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1922 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1922m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 54 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2511 meters |
| Time limit: | km 16,5-> 2:35 hours |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 2511m and descents with a total elevation loss of 2511m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 2002-2008 |
| M/F 25: | year of birth 1997-2001 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1956 and older |
Age group assignment is based on year of birth.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 54 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 2-3-person relay |
| Relay handoff point: | 16.5 / 16 / 21.5 km |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2511 meters |
| Time limit: | km 16,5-> 2:35 hours |
| Maximum number of entries: | 99 starters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 2511m and descents with a total elevation loss of 2511m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veitsch, Sportgasse 3, JUFA Hotel
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
8047/1001365/2026-05-06 14:51:02