Hofer Lauffest
June 2026
5322 Hof bei Salzburg
5322 Hof bei Salzburg
Wettbewerbe
- 6k relay
- 6k
- 7k relay
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 2.1 / 2.1 / 2.1 km |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hof bei Salzburg, Sportplatzstraße 15, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hof bei Salzburg, Sportplatzstraße 15, Sportzentrum
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hof bei Salzburg, Sportplatzstraße 15, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hof bei Salzburg, Sportplatzstraße 15, Sportzentrum
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7 K |
| Relay: | 2-person relay |
| Relay handoff point: | 10 / 11.1 km |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hof bei Salzburg, Sportplatzstraße 15, Sportzentrum
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hof bei Salzburg, Sportplatzstraße 15, Sportzentrum
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
8049/968840/2025-07-10 16:11:03