Kaiserkrone Trail
Sat, June 27, 2026
6351 Scheffau am Wilden Kaiser
6351 Scheffau am Wilden Kaiser
Wettbewerbe
- 8.3k Trailrun
- 20.7k Trailrun
- 24.7k Trailrun
- 30k Trailrun
- 56k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 8.3 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 490 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 490m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorf 41, 6351 Scheffau am Wilden Kaiser, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 20.7 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1290 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1290m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorf 41, 6351 Scheffau am Wilden Kaiser, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 24.7 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2690 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2690m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorf 41, 6351 Scheffau am Wilden Kaiser, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 30 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1500 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1500m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorf 41, 6351 Scheffau am Wilden Kaiser, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 56 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3460 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3460m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorf 41, 6351 Scheffau am Wilden Kaiser, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
29973/986652/2025-11-29 14:53:06