Losergipfel Berglauf in Altaussee
August 2026
8992 Altaussee
8992 Altaussee
Wettbewerbe
- 8k Nordic walk
- 8k
- 8k relay
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 8 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1300 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1300m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Parkpaltz Zentrum, 8992 Altausee
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1300 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1300m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Parkpaltz Zentrum, 8992 Altausee
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8 K |
| Relay: | 4-person relay |
| Relay handoff point: | 2 / 2 / 2 / 2 km |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1300 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1300m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Parkpaltz Zentrum, 8992 Altausee
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
15388/973385/2025-08-14 11:11:04