Most4tladörtran
June 2026
3350 Haag
3350 Haag
Wettbewerbe
- 2.5k Obstacle course (teams)
- 5k Obstacle course
- 10k Obstacle course
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, June 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 PM |
| Sport: | obstacle course |
| Distance: | 2.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 5 to 70 |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 50 meters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 5 and 70 on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 50m and descents with a total elevation loss of 50m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Salaberg 32, 3350 Haag
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Children's age groups:
Youth age groups:
Adult age groups:
Children's age groups:
| M/F 5: | year of birth 2021 |
| M/F 6: | year of birth 2020 |
| M/F 7: | year of birth 2019 |
| M/F 8: | year of birth 2018 |
| M/F 9: | year of birth 2017 |
| M/F 10: | year of birth 2016 |
| M/F 11: | year of birth 2015 |
Youth age groups:
| M/F 12: | year of birth 2014 |
| M/F 13: | year of birth 2013 |
| M/F 14: | year of birth 2012 |
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1947-1956 |
| M/F 80: | year of birth 1937-1946 |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, June 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | obstacle course |
| Distance: | 5 K |
Course
This race is on a loop with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Salaberg 32, 3350 Haag
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, June 11, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | obstacle course |
| Distance: | 10 K |
Course
This race is on a loop with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Salaberg 32, 3350 Haag
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
14968/966015/2025-06-24 17:41:03