MOUNTAINMAN Wintertrail Mittersill-Kitzski
January 2027
5730 Mittersill
5730 Mittersill
Wettbewerbe
- 6k Trailrun
- 10k Trailrun
- 21k Trailrun
- 35k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 16, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 6 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 350 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 350m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Paßthurn 53-999, 5730 Mittersill
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 16, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 720 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 720m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Paßthurn 53-999, 5730 Mittersill
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 16, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 21 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1150 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1150m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Paßthurn 53-999, 5730 Mittersill
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 16, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 35 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2200 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2200m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Paßthurn 53-999, 5730 Mittersill
Nearby accommodations
Contact
29362/990996/2026-01-29 10:41:06