Northtrails
Sat, May 23, 2026
4160 Schlägl
4160 Schlägl
Wettbewerbe
- 12k Trailrun
- 25k Trailrun
- 36k Trailrun
- 54k Trailrun
- 70k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 490 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 490m and descents with a total elevation loss of 490m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 25 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 590 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 590m and descents with a total elevation loss of 590m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 36 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 870 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 870m and descents with a total elevation loss of 870m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 54 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1450 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1450m and descents with a total elevation loss of 1450m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 70 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2200 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 2200m and descents with a total elevation loss of 2200m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stift Schlägl, 4160 Schlägl, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
29895/983739/2025-11-02 13:11:05