Linzer Frauenlauf
Sun, June 21, 2026
4030 Linz
4030 Linz
Wettbewerbe
- 3.4k Nordic walk
- 3.4k
- 6.8k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3.4 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Linz, Raffelstettnerstraße, Pichlinger See, Ost Bucht
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Linz, Raffelstettnerstraße, Pichlinger See, Ost Bucht
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3.4 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Linz, Raffelstettnerstraße, Pichlinger See, Ost Bucht
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Linz, Raffelstettnerstraße, Pichlinger See, Ost Bucht
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Linz, Raffelstettnerstraße, Pichlinger See, Ost Bucht
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Linz, Raffelstettnerstraße, Pichlinger See, Ost Bucht
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
7991/990850/2026-01-23 18:19:03