Ortslauf Breitenau
Sun, June 7, 2026
2624 Breitenau am Steinfeld
2624 Breitenau am Steinfeld
Wettbewerbe
- 3k
- 5k
- 5k Nordic walk
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gartengasse 16, 2624 Breitenau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gartengasse 16, 2624 Breitenau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gartengasse 16, 2624 Breitenau
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
LC ASKÖ Breitenau
Gartengasse 16
2624 Breitenau
Austria
Email: laufen.breitenau@outlook.at
Links: Official race info |
Website
Gartengasse 16
2624 Breitenau
Austria
Email: laufen.breitenau@outlook.at
Links: Official race info |
Website
27315/1001224/2026-05-04 15:03:04