Praterblüten-Lauf
April 2027
1020 Wien
1020 Wien
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 25, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Wien, Schwarzenstockalle, Lusthaus
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wien, Schwarzenstockalle, Lusthaus
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 25, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Wien, Schwarzenstockalle, Lusthaus
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wien, Schwarzenstockalle, Lusthaus
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 25, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Wien, Schwarzenstockalle, Lusthaus
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wien, Schwarzenstockalle, Lusthaus
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
7868/1002057/2026-05-08 10:21:03