HYPO Silvesterlauf Linz
December 2026
4020 Linz
4020 Linz
Wettbewerbe
- 3k
- 3k Nordic walk
- 6k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, December 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptplatz Linz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, December 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptplatz Linz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, December 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 2 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hauptplatz Linz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
7714/989955/2026-01-12 15:11:03