Spartan Race St. Pölten
June 20 - June 21, 2026
3100 St.Pölten
3100 St.Pölten
Wettbewerbe
- 5k Obstacle course
- 10k Obstacle course
- 21k Obstacle course
Race Overview
| Date: | Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | obstacle course |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ernst Märker Str. 32, 3100 St.Pölten
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ernst Märker Str. 32, 3100 St.Pölten
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | obstacle course |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ernst Märker Str. 32, 3100 St.Pölten
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ernst Märker Str. 32, 3100 St.Pölten
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Sport: | obstacle course |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 21 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ernst Märker Str. 32, 3100 St.Pölten
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ernst Märker Str. 32, 3100 St.Pölten
Nearby accommodations
Contact
29245/992972/2026-03-06 20:13:05