10. Torlauf Dachstein - Trailrunning Marathon & Halbmarathon
Sat, September 5, 2026
8972 Ramsau am Dachstein
8972 Ramsau am Dachstein
Wettbewerbe
- 10k Trailrun
- 24k Trailrun
- 40k Trailrun (relay)
- 42k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 150 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 150m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ramsau am Dachstein, Ramsau 304, 8972 Ramsau am Dachstein, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 24 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 510 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 510m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ramsau am Dachstein, Ramsau 304, 8972 Ramsau am Dachstein, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 40 K |
| Relay: | 4-person relay |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 600 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ramsau am Dachstein, Ramsau 304, 8972 Ramsau am Dachstein, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 42 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2500 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2500m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ramsau am Dachstein, Ramsau 304, 8972 Ramsau am Dachstein, AT
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
29977/986658/2025-11-29 14:57:05