Traunsee Bergmarathon
July 2026
4810 Gmunden
4810 Gmunden
Wettbewerbe
- 30k
- 33k
- 63k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 30 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2000 meters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 2000m and descents with a total elevation loss of 2000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
rathausplatz 1, 4810 Gmunden
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 33 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2500 meters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 2500m and descents with a total elevation loss of 2500m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
rathausplatz 1, 4810 Gmunden
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 63 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 4500 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 4500m and descents with a total elevation loss of 4500m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
rathausplatz 1, 4810 Gmunden
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Harald Buchinger
Gmundnerstraße 48
4812 Pinsdorf
Austria
Tel.: 0043 664 9685120
Email: harald.buchinger@bergmarathon.at
Links: Official race info |
Website
Gmundnerstraße 48
4812 Pinsdorf
Austria
Tel.: 0043 664 9685120
Email: harald.buchinger@bergmarathon.at
Links: Official race info |
Website
219/969762/2025-07-17 05:11:01