RAABER UNIONLAUF
September 2026
4760 Raab
4760 Raab
Wettbewerbe
- 4.5k
- 4.5k relay
- 7.5k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktstraße, 4760 Raab
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.5 K |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 1.5 / 1.5 / 1.5 km |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktstraße, 4760 Raab
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7.5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktstraße, 4760 Raab
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
17057/979517/2025-10-02 16:11:04