Trail du Mont Dardon
April 2027
71130 Clessy
71130 Clessy
Wettbewerbe
- 12k Trailrun
- 12.5k Hiking
- 27k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 25, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 12 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 25, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 12.5 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 25, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 27 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
62/1001995/2026-05-08 09:41:01