Hoka UTMB Mont-Blanc
August 24 - August 28, 2026
74401 Chamonix Mont-Blanc
74401 Chamonix Mont-Blanc
Wettbewerbe
- 40k Trailrun
- 153k Trailrun
- 300k Trailrun
- 15k Trailrun
- 101k Trailrun
- 174k Trailrun
Race Overview
| Date: | Monday, August 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 40 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2350 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2350m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Place Triangle de l'Amitié, 74401 Chamonix Mont-Blanc
Race Overview
| Date: | Monday, August 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:50 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 153 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 9000 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 9000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Place Triangle de l'Amitié, 74401 Chamonix Mont-Blanc
Race Overview
| Date: | Monday, August 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 300 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 25000 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 25000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Place Triangle de l'Amitié, 74401 Chamonix Mont-Blanc
Race Overview
| Date: | Tuesday, August 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 15 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1200 meters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1200m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Place Triangle de l'Amitié, 74401 Chamonix Mont-Blanc
Race Overview
| Date: | Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 101 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 6050 meters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 6050m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Place Triangle de l'Amitié, 74401 Chamonix Mont-Blanc
Race Overview
| Date: | Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:45 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 174 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 9900 meters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 9900m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Place Triangle de l'Amitié, 74401 Chamonix Mont-Blanc
Nearby accommodations
Contact
6369/988673/2025-12-19 22:33:03