Meyenburger 2-Länder-Lauf
April 2027
16945 Meyenburg
16945 Meyenburg
Wettbewerbe
- 1.6k
- 10.1k Walk/Nordic walk
- 10.1k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.6 K |
| Participants: | children & students |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hagenstraße, 16945 Meyenburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hagenstraße, 16945 Meyenburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:31 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 10.07 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hagenstraße, 16945 Meyenburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hagenstraße, 16945 Meyenburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.07 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hagenstraße, 16945 Meyenburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hagenstraße, 16945 Meyenburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 21.25 M |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hagenstraße, 16945 Meyenburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hagenstraße, 16945 Meyenburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
29324/999295/2026-04-24 10:41:06