Bad Waldseer Lauffieber
Sat, May 16, 2026
88339 Bad Waldsee
88339 Bad Waldsee
Wettbewerbe
- 0:42 hour run (teams)
- Swim & Run (teams, 4,9 km)
- 10k
- 13.1M
- 13.1M (relay)
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Duration: | 0:42 hrs. |
| Entry fees: | |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz, Hauptstraße, 88339 Bad Waldsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | Swim & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.9 K |
| Swimming: | 0.4 K |
| Running: | 4.5 K |
| Participants: | adults |
| Teams: | beliebig-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz, Hauptstraße, 88339 Bad Waldsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat 1 miles loop course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz, Hauptstraße, 88339 Bad Waldsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz, Hauptstraße, 88339 Bad Waldsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathausplatz, Hauptstraße, 88339 Bad Waldsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Bad Waldseer Lauffieber e.V.
Alois-Lang-Str. 16/1
88339 Bad Waldsee
Germany
Tel.: 0176 / 64085013
Email: info@badwaldseer-lauffieber.de
Links: Official race info |
Website
Alois-Lang-Str. 16/1
88339 Bad Waldsee
Germany
Tel.: 0176 / 64085013
Email: info@badwaldseer-lauffieber.de
Links: Official race info |
Website
149/999047/2026-04-23 22:47:02