Baiersdorfer Krenlauf
April 2027
91083 Baiersdorf
91083 Baiersdorf
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 300 starters |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Anger 1, 91083 Baiersdorf
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Anger 1, 91083 Baiersdorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 200 starters |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Anger 1, 91083 Baiersdorf
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Anger 1, 91083 Baiersdorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Anger 1, 91083 Baiersdorf
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Anger 1, 91083 Baiersdorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
11556/1001071/2026-05-01 11:41:03