Covestro Triathlon
Sun, August 30, 2026
47829 Krefeld
47829 Krefeld
Wettbewerbe
- Triathlon (12,7 km)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Olympic distance)
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 10 K |
| Running: | 2.5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Erholungspark Elfrather See, 47829 Krefeld
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Erholungspark Elfrather See, 47829 Krefeld
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Erholungspark Elfrather See, 47829 Krefeld
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 40 M |
| Running: | 10 M |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Erholungspark Elfrather See, 47829 Krefeld
Nearby accommodations
Contact
13734/984497/2025-11-19 01:27:04