Landshut läuft
April 2027
84028 Landshut
84028 Landshut
Wettbewerbe
- 4.8k Nordic walk
- 4.8k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:10 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 4.8 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Altstadt 315, 84028 Landshut (Rathaus Landshut)
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Altstadt 315, 84028 Landshut (Rathaus Landshut)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.8 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Altstadt 315, 84028 Landshut (Rathaus Landshut)
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Altstadt 315, 84028 Landshut (Rathaus Landshut)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Altstadt 315, 84028 Landshut (Rathaus Landshut)
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Altstadt 315, 84028 Landshut (Rathaus Landshut)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Altstadt 315, 84028 Landshut (Rathaus Landshut)
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Altstadt 315, 84028 Landshut (Rathaus Landshut)
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
4105/999343/2026-04-24 12:41:03