18. Benrather Schlosslauf
Sun, June 7, 2026
40597 Düsseldorf-Benrath
40597 Düsseldorf-Benrath
Wettbewerbe
- 1.4k
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.44 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Benrather Schloßallee 100-106, nördliche Schlossterrasse
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Benrather Schloßallee 100-106, nördliche Schlossterrasse
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Benrather Schloßallee 100-106, nördliche Schlossterrasse
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
2512/981423/2025-10-17 23:29:09