Bremer Brückenlauf
Sat, July 4, 2026
28207 Bremen
28207 Bremen
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk/Nordic walk
- 10k
- 10k Walk/Nordic walk
- 21.1k Walk/Nordic walk
- 21.1k
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bremen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:20 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bremen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bremen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:05 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bremen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:45 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 21.0975 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bremen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 21.0975 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bremen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
14369/986682/2025-11-29 15:09:05