Burgbernheimer Berglauf
April 2027
91593 Burgbernheim
91593 Burgbernheim
Wettbewerbe
- 5.6k
- 5.6k Nordic walk
- 13.4k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.6 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 16 to 80 |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 50 meters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 80 on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 50m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapellenbergstraße, 91593 Burgbernheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5.6 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 16 to 80 |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 50 meters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 80 on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 50m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapellenbergstraße, 91593 Burgbernheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.4 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 16 to 80 |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 400 meters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 80 on race day.
Course
This mountain run is 4.0 miles loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapellenbergstraße, 91593 Burgbernheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
TSV Burgbernheim
91593 Burgbernheim
Germany
Email: info@burgbernheimer-berglauf.de
Links: Official race info |
Website
91593 Burgbernheim
Germany
Email: info@burgbernheimer-berglauf.de
Links: Official race info |
Website
4412/1001019/2026-05-01 10:21:03