Charity Walk & Run in Freiburg
Sat, September 12, 2026
79110 Freiburg
79110 Freiburg
Wettbewerbe
- 0.8k
- 5k
- 5k Walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 0.8 K |
| Participants: | children |
| Age: | to 12 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 12 or younger on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gerhart-Hauptmann-Straße 3, 79110 Freiburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | older than 12 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 250 meters |
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race is on a rolling 1.61 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 250m and descents with a total elevation loss of 250m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gerhart-Hauptmann-Straße 3, 79110 Freiburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | older than 12 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 250 meters |
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race is on a rolling 1.61 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 250m and descents with a total elevation loss of 250m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gerhart-Hauptmann-Straße 3, 79110 Freiburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | everybody |
| Age: | older than 12 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 250 meters |
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race is on a rolling 1.61 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 250m and descents with a total elevation loss of 250m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gerhart-Hauptmann-Straße 3, 79110 Freiburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
15700/997481/2026-04-15 19:03:04