SWP CityLauf-Pforzheim
Fri, June 26, 2026
75175 Pforzheim
75175 Pforzheim
Wettbewerbe
- 2k
- 4.7k
- 9.3k
Race Overview
| Date: | Friday, June 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:10 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 2 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Marktplatz in Pforzheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz in Pforzheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:50 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.66 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Marktplatz in Pforzheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz in Pforzheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, June 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.32 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Marktplatz in Pforzheim
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz in Pforzheim
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
1645/996938/2026-04-09 21:23:01