7. Crailsheimer Halbmarathon
Sat, June 27, 2026
74564 Crailsheim
74564 Crailsheim
Wettbewerbe
- 10.6k
- 13.1M
- 13.1M (relay)
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 90 meters |
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 90m and descents with a total elevation loss of 90m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Badwiesen 1, 74564 Crailsheim
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 180 meters |
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 180m and descents with a total elevation loss of 180m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Badwiesen 1, 74564 Crailsheim
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F 20: | year of birth 2002-2006 |
| M/F 25: | year of birth 1997-2001 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
| M/F 80: | year of birth 1942-1946 |
| M/F 85: | year of birth 1937-1941 |
Age group assignment is based on year of birth.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 12 |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 7.3 / 5.8 / 8 km |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 180 meters |
Age restrictions
Participants must be 12 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 180m and descents with a total elevation loss of 180m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Badwiesen 1, 74564 Crailsheim
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
Förderverein Leichtathletik Crailsheim e.V.
Erlenweg 3
74599 Wallhausen
Germany
Tel.: 079557152
Email: fragen@syntegon-burgberglauf.de
Link:
Website
Erlenweg 3
74599 Wallhausen
Germany
Tel.: 079557152
Email: fragen@syntegon-burgberglauf.de
Link:
Website
16287/983028/2025-10-25 17:39:05