46. Warendorfer Emssee-Lauf
Sat, September 5, 2026
48231 Warendorf
48231 Warendorf
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk
- 10k
- 10k Walk
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Warendorf, Beelener Straße, Freibad
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
624/980809/2025-10-12 12:41:02